Selby – O’Sullivan, în sferturi la Masters la Eurosport

Confruntarea dintre cei doi britanici va fi transmisă la Eurosport 2 şi pe Eurosport Player, joi, de la ora 15. Revenit în circuit după o pauză de aproximativ opt luni, Ronnie O’Sullivan nu a avut parte de un meci uşor în turul întâi al Mastersului, acolo unde l-a întâlnit pe galezul Mark Williams. Englezul a condus cu 2-0, dar adversarul său a revenit spectaculos, câştigând patru jocuri la rând. În acel moment, balanţa s-a întors din nou în favoarea cvintuplului campion mondial, care şi-a adjudecat două frame-uri şi s-a impus cu 6-4, calificându-se în sferturile de finală. În această fază a competiţiei, Ronnie O’Sullivan îl va înfrunta pe Mark Selby, care a trecut cu un categoric 6-0 de compatriotul său, Ricky Walden. Cap de serie numărul trei la Masters, Selby va porni cu prima şansă în faţa lui O’Sullivan, împotriva căruia a jucat trei finale la turneul londonez, două pierdute (2009 şi 2014) şi una câştigată (2010). Tot englezul în vârstă de 40 de ani conduce şi la scorul întâlnirilor directe, câştigând 13 dintre cele 21 de meciuri disputate împotriva lui Mark Selby.

Disputa din sferturi este programată joi, în transmisiune directă la Eurosport 2 şi Eurosport Player, începând cu ora 15. (text si foto – tv.eurosport.ro)