Duel de foc pentru Halep la US Open. Joacă în sferturi împotriva Serenei, live pe Eurosport

O nouă victorie obținută de Simona Halep la US Open i-a asigurat jucătoarei noastre un loc în sferturile de finală, informează tv.eurosport.ro.

Singura româncă rămasă în competiție a trecut luni de Carla Suarez Navarro (6-2, 7-5), și va juca împotriva liderului WTA, Serena Williams. Jocul româncei în partida de ieri a arătat fanilor că se pot aștepta la o nouă victorie a Simonei împotriva americancei care domină în acest moment lumea tenisului feminin. Cele două sportive s-au mai întâlnit până acum de nouă ori, Serena Williams câștigând de șapte ori. Unul dintre meciuri a revenit româncei, după abandonul americancei, iar singura victorie pe teren a Simonei Halep s-a înregistrat în 2014, la Turneul Campioanelor.

Una dintre cele mai mari surprize de pe tabloul feminin a avut-o în prim plan pe Ana Konjuh, numărul 92 mondial. Croata a reușit să o elimine pe Agnieszka Radwanska, favorita numărul 4, în numai o oră și 20 de minute de joc, cu 6-4, 6-4. Tot ieri a părăsit competiția și Venus Williams [6], care a fost învinsă de Karolina Pliskova în trei seturi (6-4, 4-6, 7(7)-6(3)).

Pe tabloul masculin, Del Potro a avansat în următoarea fază după abandonul francezului DOminic Thiem [8]. Alături de argentinian, în sferturi s-au mai calificat Stan Wawrinka [3], Kei Nishikori [6] și Andy Murray [2].